Marmolada 2013r            Masyw górski w północno-wschodniej części Włoch. Marmolada stanowi najwyższy szczyt Dolomitów z głównym wierzchołkiem Punta Penia 3343 m n.p.m. na czele i leżącym na północnej flance szczytu lodowcem Ghiacciaio della Marmolada. Stanowi on jedyny duży lodowiec w Dolomitach. Ze względu na lodowiec widziana od północy Marmolada posiada charakterystyczny wygląd, odróżniający ją od innych szczytów Dolomitów.

 
Ze szczytu Punta Penia, oraz nieco mniejszego Punta Rocca w kierunkach wschodnim i zachodnim biegną wyraźne granie. W kierunku południowym masyw załamuje się, tworząc pionową, ośmiuset metrową ścianę. Jest to jedna z najbardziej popularnych i wymagających ścian wspinaczkowych w Dolomitach.

        

W masywie Marmolady wyróżnić można kilka szczytów. Są to:

  • Punta Penia, 3343 m n.p.m.,
  • Punta Rocca, 3309 m n.p.m.,
  • Punta Ombretta, 3230 m n.p.m.,
  • Monte Serauta, 3069 m n.p.m.,
  • Pizzo Serauta, 3035 m n.p.m.

            Masyw marmolady to nie tylko uczta dla ducha alpinisty, poza pięknymi widokami, można również zaczerpnąć odrobinę wojennej wiedzy historycznej. Przechodząc przez masyw Serauta, dobrze oznaczoną Via ferratą Eterna (z włoskiego "żelazna droga") na jej drodze można napotkać wiele wykutych w skalnych urwiskach grot, tuneli, stanowisk strzelniczych dla wojska broniącego granicy, która to przed I wojną światową dzieliła Austrię z Włochami i biegła przez Marmoladę. W czasie wojny przez masyw przechodziła linia frontu. Na Marmoladzie, oraz na sąsiednich wierzchołkach niezależnie od pory roku trwały zacięte walki, w których z jednej strony uczestniczyli włoscy Alpini, a z drugiej strony austriaccy Strzelcy Alpejscy. W poruszaniu się po zboczach masywu pomagały żołnierzom specjalnie dla nich zbudowane Via ferraty – teraz te popularne Via feraty, to świetnie ubezpieczony szlak turystyczny, wyposażony dla celów autoasekuracji w linę stalową, stopnie, haki, drabinki i mosty. O obecnych czasach Via ferraty są w wielu europejskich państwach m.in. Włoszech, Niemczech, Francji, Austrii, Słowenii, Szwajcarii i Hiszpanii.

     

            Na dzień dzisiejszy masyw Marmolady jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Dolomitach. Po północno-zachodniej stronie masywu znajduje się Canazei - znana miejscowość turystyczna, w której to znalezienie noclegu bez wcześniejszej rezerwacji granicy z cudem, odczułem to na własnej skórze, nawet na campingu nie było miejsca na mały dwuosobowy namiot. Ceny noclegów nawet na kieszeń europejczyka są bardzo wysokie, mimo to zainteresowanie jest duże. Już walczyłem z myślami, czy rozbijać namiot na dziko, czy w końcu uda się coś znaleźć do spania. Wreszcie udaje się znaleźć sympatyczny camping w niewielkiej miejscowości Malga Ciapela położonej w pobliżu wschodniego krańca grani Marmolady.

            Stąd też poprowadzona została trzy odcinkowa kolejka linowa Ferrovia della Marmolada, która osiąga wierzchołek Punta di Rocca 3250m npm, na drugiej stacji przesiadkowej kolejki Rifugio Serauta na wysokości 2950m npm znajduje się bardzo ciekawe Muzeum I Wojny Światowej (Museo della Grande Guerra) i też z tego miejsca zaczyna się Via ferrata Eterna zaliczana do trudnych i wymagających.

             Zwiedzanie masywu ułatwia dostępna dla samochodów i autobusów pokryta asfaltem droga górska łącząca miejscowość Canazei z Malga Ciapella i przebiegająca przez Passo Fedaia.

            Będąc w tym malowniczym miejscu nie sposób ominąć wąwóz Serres Sottoguda łączący Malga Ciapella z małą wioską Sottoguda. Kanion około 2 km długości, z pionowymi ścianami skalnymi o imponującej wysokości z małą przestrzenią pomiędzy nimi i wijącym się małym strumieniem. W wyniku niestrudzonej erozji skał, wytworzyły się jaskinie, groty i widowiskowe formacje skalne. Z ogromnych pionowych płaskich ścian spływa woda tworząc kaskadowy wodospad Franzei, a w zimie zamienia się na ścianę lodu, na którą wspinają się nieliczni śmiałkowie. Po drodze można zobaczyć kościółek S. Antonio, oraz figurę Matki Boskiej z Serres umieszczoną w naturalnej jaskini, przed którą wielbiciele zapalają świeczki.


Typowa dla regionu Dolomitów wioska Sottoguda to urocza osada o charakterze turystycznym, zadbana, czysta, okwiecona miejscowość gości turystów wieloma małymi kafejkami i galeriami gdzie można zakupić na pamiątkę ręcznie robione arcydzieła z drewna, szkła lub metalu z regionalnymi motywami.


 

            W drodze powrotnej zahaczam o słynną Grupe Sella, to zwarty masyw górski, o charakterystycznej dla Dolomitów strukturze, na każdym robi wrażenie nawet na bardzo doświadczonych wspinaczach. Sella oglądana z dołu, prezentuje się, jak nie do zdobycia mur. Jednak łatwy szlak na najwyższy szczyt Piz Boe (3152 m.) z górnej stacji kolejki sprawia, że jest najchętniej odwiedzanym trzytysięcznikiem Dolomitów. Znakomite widoki, zwłaszcza na królową Dolomitów, Marmoladę, to nagroda za trud włożony w zdobycie masywu Selli.

       W krótkim podsumowaniu: było pięknie, niezapomniane widoki, adrenalina podniesiona. Na pewno warto, polecam każdemu. Więcej fotek można zobaczyć w galerii
oraz krótkie intro filmu "Marmolada"

Wiele szlaków, szczytów i ferrat do zdobycia przede mną. Jeszcze tam wrócę!!!